Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

Fitch Ratings saglabā Latvijas kredītreitingu “A-“ līmenī

Izveidots : 14.02.2022.
Piektdien, 2022. gada 11. februārī, starptautiskā kredītreitingu aģentūra Fitch Ratings (Fitch) publiskoja paziņojumu par Latvijas kredītreitinga saglabāšanu “A-“ līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

Latvijas kredītreitingu pašreizējā līmenī uztur uzticams politikas ietvars, ko atbalsta dalība Eiropas Savienībā un eirozonā, kā arī Latvijas valsts parāda un tā apkalpošanas izmaksu līmenis, kas ir zemāks par līdzīga kredītreitinga valstu vidējiem rādītājiem. Tomēr Latvijas kredītreitingu, kā norāda aģentūra, ierobežo ievērojami zemāks ienākumu līmenis un lielāks ārējais neto parāds, nekā līdzīga kredītreitinga valstīs.

Aģentūra prognozē, ka Latvijas IKP izaugsme 2022. gadā palēnināsies, jo pieaugošās inflācijas ietekmē samazināsies privātais patēriņš. Fitch uzskata, ka investīcijas kļūs par vienu no galvenajiem Latvijas ekonomikas izaugsmes virzītājiem un eksporta sektors saglabās savu noturību, neskatoties uz ārējā pieprasījuma svārstībām un ģeopolitiskajiem riskiem. Lai arī aģentūra saskata Covid-19 pandēmijas riskus atsevišķās nozarēs, tā prognozē, ka šo risku ietekme uz valsts ekonomiku būs ierobežota, ko apliecina 2021. gada pēdējā ceturkšņa izaugsmes rādītāji. 

Kā iespējamos kredītreitinga pozitīvas nākotnes attīstības ietekmējošos faktorus Fitch min valdības spēju efektīvi ieviest strukturālās reformas, kas stimulētu straujāku IKP izaugsmi vidējā termiņā un mazinātu ilgtermiņa demogrāfisko izaicinājumu ietekmi. Kredītreitinga pozitīva nākotnes attīstība ir iespējama, ja Latvijas ekonomika uzrādīs izturību pret pārkaršanas riskiem, tādējādi radot Fitch pārliecību, ka valsts parāda līmenis pret IKP, valstij atgriežoties pie stingrākas fiskālās politikas, vidējā termiņā pārliecinoši samazināsies.

Latvijas kredītreitinga nākotnes attīstību negatīvi ietekmētu valsts parāda līmeņa turpmāka palielināšanās, starptautiskās konkurētspējas pasliktināšanās vai strukturālie satricinājumi galvenajās nozarēs, kas atstātu negatīvu ietekmi uz Latvijas ekonomikas izaugsmi vai finanšu stabilitāti.

Iepriekšējo Latvijas kredītreitinga novērtējumu kredītreitingu aģentūra Fitch publicēja 2021. gada 3. septembrī, kad tas tika saglabāts “A-“ līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

Pilna publikācija pieejama Fitch Ratings mājaslapā