Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

Fitch apstiprina Latvijas kredītreitinga novērtējumu

Izveidots : 15.04.2019.
Piektdien, 12. aprīlī, starptautiskā kredītreitingu aģentūra Fitch paziņoja par Latvijas kredītreitinga apstiprināšanu esošajā “A-“ līmenī, nosakot stabilu nākotnes novērtējumu (outlook).

Fitch informē, ka Latvijas kredītreitingu “A-” līmenī uztur sekmīgi īstenotā valsts finanšu un institucionālā pārvaldība, kā arī stabilais politikas kurss, ko nodrošina Latvijas dalība Eiropas Savienībā un eirozonā. Aģentūra pozitīvi novērtē zemo vispārējās valdības parāda līmeni, kas ir viens no zemākajiem līdzīga kredītreitinga valstu vidū, kā arī nelielo budžeta deficītu. Ekonomikas izaugsme 2018. gadā bijusi 4,8 %, un sagaidāms, ka tuvākajos gados tā saglabāsies vidēji 3,1 % apmērā. Fitch prognozē, ka mērenāka ekonomikas izaugsme un algu pieaugums tuvāko divu gadu laikā atvieglos ietekmi uz darba tirgu, samazinot ekonomikas pārkaršanas risku.

Pozitīvi novērtētas īstenotās pārmaiņas Latvijas banku sektorā, paveiktais naudas atmazgāšanas novēršanā, kā arī pozitīvās tendences mājokļu kreditēšanā.

Aģentūra analizējusi jaunās valdības īstenoto politiku un izvirzītās prioritātes: Fitch sagaida, ka valdība turpinās esošā fiskālās politikas kursa ievērošanu, kas vērsts uz zema valsts budžeta deficīta nodrošināšanu. Analītiķu novērtējumā politiskā sadrumstalotība nerada būtiskus riskus, tomēr var ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus.

Fitch norāda uz Latvijas IKP rādītāju uz vienu iedzīvotāju, kas ir zem “A” reitinga grupas valstu vidējā līmeņa un kavē kredītreitinga attīstību.

Aģentūra atzīmē, ka kredītreitinga līmenis varētu tikt pazemināts, valdībai novirzoties no fiskālās politikas kursa, kā rezultātā paaugstinātos valsts parāda līmenis un ekonomiskie rādītāji nesasniegtu valdības uzstādītos mērķus, vai pasliktinātos ārējo finanšu stāvoklis, piemēram, lielāks maksājumu bilances tekošā konta deficīts.

Savukārt kredītreitinga līmeni Fitch varētu paaugstināt, uzlabojoties valsts ārējā parāda rādītājiem, saglabājoties stabilai ekonomikas izaugsmei, kas neradītu satricinājumus makroekonomikā un veicinātu iedzīvotāju ienākumu līmeņa paaugstināšanos.

Pilnu ziņojumu skatīt Fitch mājaslapā.