Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

Iedzīvotāju pieprasījums pēc krājobligācijām sasniedz rekordaugstu līmeni

Izveidots : 11.04.2023.
Marta beigās un aprīļa pirmajās dienās Latvijas iedzīvotāju pieprasījums pēc krājobligācijām ir sasniedzis augstāko līmeni. Kopš 30. marta iedzīvotāji ir iegādājušies krājobligācijas aptuveni 7 miljonu eiro apmērā. 3. aprīlī, ir sasniegts lielākais līdz šim novērotais noguldījumu apjoms krājobligācijās vienas dienas laikā – 1,8 miljoni eiro.

 

Vispieprasītākās ir 12 mēnešu krājobligācijas, bet ir novērota interese arī pēc garāka termiņa – 5 un 10 gadu krājobligācijām.

Valsts kase atzīmē, ka Latvijas iedzīvotāju interese ieguldīt savus uzkrājumus krājobligācijās ir būtiski pieaugusi kopš 2022. gada vidus līdz ar procentu likmju kāpumu finanšu tirgos. Ja vēl šā gada sākumā iedzīvotāju īpašumā esošo krājobligāciju apjoms bija tuvu 15 miljoniem eiro, tad  šobrīd ieguldījumu apjoms šajā valsts nodrošinātajā ieguldījumu instrumentā ir pārsniedzis 46 miljonus eiro un turpina strauji augt.

Iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju investēt krājobligācijās, jo ieguldījums šajā valsts nodrošinātajā finanšu instrumentā ir ne tikai drošs, bet arī finansiāli izdevīgs. Krājobligāciju procentu likmes atbilst aktuālajai finanšu tirgus situācijai, un Valsts kase tās nosaka reizi nedēļā, publicējot aktuālo krājobligāciju piedāvājumu vietnē www.krajobligacijas.lv. Piemēram, 11. aprīlī krājobligāciju fiksētā gada procentu likme 12 mēnešiem ir 3,65 %, 5 gadiem – 3,65 %, 10 gadiem – 4,00 %.

“Ir gandarījums redzēt, ka pēdējos mēnešos iedzīvotāji sāk arvien vairāk novērtēt valsts krājobligāciju sniegtās priekšrocības un aktīvi tās iegādāties. Sekmējot valsts krājobligācijas gan kā drošu un finansiāli izdevīgu kapitāla vairošanas instrumentu, gan arī kā labu alternatīvu banku noguldījumiem, vēlamies iedrošināt iedzīvotājus kļūt par privātajiem investoriem un veicināt ieguldījumu kultūras attīstību,” uzsver finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

Iedzīvotāju ieinteresētība par noguldījumu piedāvājumu krājobligācijās vērojama dažādās vecuma grupās – šā brīža vidējais krājobligāciju investors ir vecumā no 35 līdz 55 gadiem, savukārt, trešdaļa no krājobligācijām pieder investoram vecuma grupā virs 55 gadiem.

Krājobligācijas ir valsts vērtspapīri ar fiksētu procentu likmi, kurus Latvijas Republikas vārdā izlaiž Valsts kase. Valsts garantē iedzīvotāju ieguldījumus krājobligācijās pilnā apmērā neatkarīgi no to summas. Saņemtie procenti par ieguldījumu krājobligācijās netiek aplikti ar nodokļiem. Iedzīvotājiem ir iespēja nepieciešamības gadījumā pieteikt un dažu dienu laikā atgūt sava ieguldījuma pamatsummu pilnā apmērā pirms termiņa.

Krājobligācijas ir pieejamas iegādei jebkurā diennakts laikā tiešsaistē vietnē www.krajobligacijas.lv, un tās var iegādāties tikai fiziskas personas. Tuvākajā nākotnē plānots modernizēt krājobligāciju iegādes vietni, lai tās lietošana mobilajās ierīcēs būtu ērtāka. Tāpat plānots paplašināt krājobligāciju pieejamo termiņu klāstu un pilnveidot krājobligāciju iegādes nosacījumus.