Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

Fitch prognozē Latvijas ekonomikas izaugsmi jau 2021. gadā

Izveidots : 10.04.2020.
Piektdien, 10. aprīlī, starptautiskā kredītreitingu aģentūra Fitch apstiprināja Latvijas kredītreitingu esošajā ”A-“ līmenī, mainot nākotnes novērtējumu (outlook) no stabila uz negatīvu. Kā noteicošo iemeslu nākotnes novērtējuma maiņai Fitch norāda COVID-19 pandēmijas izraisītās sekas – tautsaimniecības rādītāju īslaicīgu pasliktināšanos, budžeta ieņēmumu kritumu un pieaugošos budžeta izdevumus pandēmijas ierobežošanai, kas pasliktina Latvijas fiskālās prognozes 2020.-2021. gadam.

 

Vienlaicīgi Latvijas kredītreitingu esošajā “A-“ līmenī uztur zemais valsts parāda līmenis un spēcīgā institucionālā kapacitāte. Fitch atzīmē, ka Latvija ar līdzšinējo fiskālās disciplīnas kursu ir demonstrējusi spēju īstenot tādus fiskālos pasākumus, kas vidējā termiņā samazinās valsts parādu. Lai gan aģentūra prognozē, ka COVID-19 pandēmijas sekas uz Latvijas ekonomiku būs ievērojamas, tomēr sagaida, ka pēc straujā krituma situācija stabilizēsies un atgriezīsies pie pozitīvas 5,2 % ekonomikas izaugsmes jau 2021. gadā, ko veicinās preču un pakalpojumu eksports, kā arī patēriņa un investīciju straujais pieaugums.

“Aģentūras lēmums, samazinot nākotnes novērtējumu, ir negaidīts, taču Latvija ir pierādījusi, ka spēj ātri mobilizēties un atgūties pēc krīzēm. Valdība šobrīd dara visu iespējamo, lai COVID-19 sekas tiktu mazinātas un Latvijas tautsaimniecība maksimāli ātri atgrieztos uz aizsāktā izaugsmes ceļa. Šādu nākotnes iespēju nodrošina regulārs dialogs ar nozaru pārstāvjiem un mērķtiecīga līdzekļu novirzīšana, kā arī starptautisko finanšu institūciju atbalsts,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

Fitch, izvērtējot valdības veiktos pasākumus uzņēmumu un nodarbināto atbalstam, kā arī ekonomikas stimulēšanai, prognozē pakāpenisku situācijas stabilizēšanos 2020. gada otrajā pusē. Tomēr joprojām neprognozējams ir vīrusa izplatības ierobežojošo pasākumu ilgums un tas, kāda būs pandēmijas ietekme uz Latvijas tirdzniecības partneriem.

Tāpat aģentūra atzīmē, ka Latvijas banku sektors ir ievērojami spēcīgāks nekā 2008.-2009. gada krīzes laikā. Tā kā banku sektora uzraudzība ir stiprināta un būtiski samazināta noziedzīgi iegūto naudas līdzekļu legalizācija, Latvijas valdība var pilnībā fokusēties uz COVID-19 radīto seku novēršanu un atbalsta pasākumiem.

Iepriekšējais kredītreitingu aģentūras Fitch paziņojums publicēts 2019. gada 11. oktobrī, kad aģentūra apstiprināja Latvijas kredītreitinga saglabāšanu „A-” līmenī, saglabājot stabilu nākotnes novērtējumu.

Pilnu ziņojumu skatīt Fitch mājaslapā.