Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

Fitch Ratings saglabā Latvijas kredītreitingu "A-" līmenī

Izveidots : 08.08.2022.
Piektdien, 2022. gada 5. augustā, starptautiskā kredītreitingu aģentūra Fitch Ratings (Fitch) publiskoja paziņojumu par Latvijas kredītreitinga saglabāšanu esošajā "A-" līmenī, saglabājot stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

 

Latvijas kredītreitinga stabilitāti sekmē īstenotās politikas uzticamība, ko atbalsta dalība Eiropas Savienībā un eirozonā, kā arī Latvijas valsts parāda un tā apkalpošanas izmaksas, kas ir zemākas par līdzīga kredītreitinga līmeņa valstu vidējiem rādītājiem. Tomēr Latvijas kredītreitingu, kā norāda aģentūra, ierobežo ievērojami zemāks IKP uz vienu iedzīvotāju un nedaudz zemāki pārvaldības rādītāji nekā līdzīga kredītreitinga līmeņa valstīs.

“Kredītreitingu aģentūras Fitch lēmums saglabāt Latvijas kredītreitingu esošajā līmenī ar stabilu nākotnes novērtējumu apliecina, ka starptautiski tiek apstiprināta Latvijas valdības spēja rīkoties izlēmīgi, stiprinot enerģētisko neatkarību, un novērtēta mūsu ekonomikas noturība un spēja saglabāt izaugsmi būtisku starptautisku satricinājumu gadījumā,” uzsver finanšu ministrs Jānis Reirs.

Lai arī Latvija vēsturiski ir bijusi atkarīga no Krievijas gāzes, kas ir bijusi viena no galvenajiem importētajiem energoresursiem, un joprojām ir pakļauta Krievijas gāzes piegāžu samazināšanas riskiem Eiropas Savienībā, Fitch atzinīgi novērtē Latvijas paveikto šīs atkarības mazināšanā un pieejamās alternatīvās gāzes nodrošināšanā. Fitch 2022. gadā prognozē Latvijas IKP izaugsmi 2,9 % apmērā, ko veicinās pandēmijas laikā ieviesto ierobežojumu atcelšana, taču IKP izaugsmi joprojām negatīvi ietekmēs inflācijas ietekme uz mājsaimniecību ienākumiem (Fitch prognozē gada inflāciju Latvijā 2022. gadam 16,8 %). 

Kā iespējamos kredītreitinga pozitīvu nākotnes attīstību ietekmējošos faktorus Fitch min, valdības spēju efektīvi ieviest strukturālās reformas, kas stimulētu straujāku IKP izaugsmi vidējā termiņā un mazinātu ilgtermiņa demogrāfisko izaicinājumu ietekmi. Tāpat nozīmīgs faktors būtu valdības spēja vidējā termiņā, izmantojot fiskālo konsolidāciju, samazināt vispārējās valdības parādu pret IKP.

Latvijas kredītreitinga nākotnes attīstību negatīvi ietekmētu būtiski makroekonomiskie satricinājumi, kas vidējā termiņā kavētu Latvijas ekonomikas izaugsmi un starptautisko konkurētspēju. Arī būtiska ģeopolitisko risku palielināšanās, varētu negatīvi ietekmēt ekonomikas izaugsmi, valsts īstenoto politiku un Latvijas kredītreitinga attīstību.

Iepriekšējo Latvijas kredītreitinga novērtējumu kredītreitingu aģentūra Fitch publicēja 2022. gada 11. februārī, kad tas tika saglabāts "A-" līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

Pilna publikācija pieejama Fitch Ratings mājaslapā - https://www.fitchratings.com