Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

S&P Global nosaka Latvijas kredītreitingu A līmenī ar stabilu nākotnes novērtējumu

Izveidots : 31.05.2024.
Piektdien, 31. maijā, starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Global Ratings noteica Latvijas kredītreitingu A līmenī, to pazeminot par vienu pakāpi no A+ līmeņa, ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

S&P Global Ratings noteiktais Latvijas kredītreitings joprojām atrodas augstajā A grupā un ir par vienu pakāpi augstāks nekā aģentūras Fitch Ratings Latvijai noteiktais kredītreitings A- līmenī, kuram ir pozitīvs nākotnes novērtējums.

Aģentūra lēmumu pazemināt Latvijas kredītreitingu pamato ar to, ka Krievijas – Ukrainas karš un reģionālie ģeopolitiskie riski vidējā termiņā turpinās ietekmēt Latvijas fiskālos rādītājus, ekonomisko izaugsmi un starptautisko konkurētspēju, lai gan šīs ietekmes apmēru joprojām ir grūti precīzi novērtēt. Aģentūra atzīmē, ka Latvijas ekonomikas un fiskālie rādītāji līdz šim kopumā ir bijuši noturīgi pret netiešo Krievijas – Ukrainas kara ietekmi, taču ekonomikas ātrāku izaugsmes atjaunošanos un valsts budžeta deficīta līmeņa samazināšanos var aizkavēt izdevumu pieaugums prioritārām jomām - valsts drošībai un aizsardzībai. Aģentūra norāda, ka Latvijas kredītreitingu A līmenī atbalsta īstenotās politikas uzticamība un dalība eirozonā, kā arī mērens valsts parāda līmenis.

Aģentūra ir noteikusi stabilu Latvijas kredītreitinga nākotnes novērtējumu, ņemot vērā no ģeopolitiskās situācijas izrietošus riskus, kas var ietekmēt fiskālos, Latvijas ekonomikas un maksājumu bilances rādītājus vidējā termiņā. Tomēr, pēc aģentūras domām, šos riskus līdzsvaro prognozētā ekonomikas cikliskā atveseļošanās, kā arī aģentūra uzskata, ka Latvija turpinās ievērot stingras fiskālās politikas pamatprincipus, kontrolējot valsts budžeta deficīta līmeni un veicot pasākumus tā ierobežošanai. Stabilais kredītreitinga nākotnes novērtējums atspoguļo arī aģentūras pārliecību, ka Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā neizplatīsies NATO dalībvalstu, kuru sastāvā Latvija ir jau kopš 2004. gada, teritorijā.

Aģentūra saskata līdzīgas ​​Krievijas agresijas Ukrainā netiešas ietekmes sekas arī citām Baltijas valstīm, veicot izmaiņas arī Lietuvas un Igaunijas kredītreitinga līmeņos. 2024. gada 31. maijā S&P Global Ratings pazemināja arī Lietuvas kredītreitingu no A+ līmeņa uz A līmeni (ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu) un Igaunijas kredītreitingu no AA- līmeņa uz A+ līmeni (ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu).

Pilns ziņojums pieejams S&P Global Ratings mājas lapā (nepieciešama reģistrācija).