Pārlekt uz galveno saturu

Jaunumi

Fitch Ratings apstiprina Latvijas kredītreitingu esošajā A- līmenī ar pozitīvu nākotnes novērtējumu

Izveidots : 13.07.2024. Atjaunots: 15.07.2024.
Piektdien, 2024. gada 12. jūlijā, starptautiskā reitingu aģentūra Fitch Ratings (Fitch) apstiprināja Latvijas kredītreitingu esošajā "A-" līmenī, saglabājot pozitīvu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.

Kā būtiskākos faktorus, kas uztur Latvijas kredītreitingu pašreizējā līmenī, aģentūra min zemu valsts parāda un parāda apkalpošanas izmaksu līmeni salīdzinājumā ar līdzīga kredītreitinga valstu rādītājiem, uzticamu politikas veidošanu, ko atbalsta dalība ES un eirozonā, un mērenu privātā sektora parāda līmeni. Tomēr Latvijas mazā ekonomika, IKP uz vienu iedzīvotāju, kas ir zemāks nekā līdzīga kredītreitinga valstīm, tekošā konta deficīta un neto ārējā parāda rādītāji, kas ir augstāki nekā līdzīga kredītreitinga valstīm joprojām ierobežo kredītreitinga turpmāko izaugsmi.

Nosakot pozitīvu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, Fitch norāda, ka novērtējuma pamatā ir Latvijas mazās un atvērtās ekonomikas relatīvā izturība pret ārējo faktoru nesen izraisītiem satricinājumiem (Covid-19 pandēmija un Krievijas karš Ukrainā). Enerģijas resursu nepietiekamības riska un cenu strauja kāpuma faktoru negatīva ietekme bija tomēr mazāka, nekā Fitch sākotnēji prognozēja. Aģentūra atzīmē, ka Latvija ir likvidējusi vēsturisko atkarību no Krievijas enerģijas importa un būtiski samazinājusi tirdzniecības sakarus ar Krieviju.

Fitch 2024.gadam prognozē vispārējās valdības budžeta deficīta palielināšanos līdz -2.9% no IKP, neskatoties uz lielākiem nodokļu ieņēmumiem pirmajos piecos mēnešos. Lielāks vispārējās valdības budžeta deficīts tiek pamatots ar izdevumu pieaugumu valsts aizsardzībai un sociālajās jomās, kas netiks kompensēti ar jauniem budžeta ieņēmumiem. Valdība plāno palielināt izdevumus aizsardzībai no 2.5% no IKP 2023.gadā līdz 3.5% no IKP līdz 2026.gadam, paaugstināto ģeopolitisko risku rezultātā. Turpmākajos gados Fitch prognozē vispārējās valdības budžeta deficīta samazināšanos līdz -2.7% no IKP, tajā pašā laikā parādam pieaugot līdz 46.4% no IKP 2026.gadā no 43.6% no IKP 2023.gadā., kas joprojām būs zemāks par līdzīga kredītreitinga valstu vidējo rādītāju.

Aģentūra sagaida, ka ekonomikas izaugsme 2024.gadā būs 1.5% pēc nelielas 0.3% recesijas 2023.gadā. Pēc Fitch domām galvenie ekonomikas izaugsmes virzītāji būs publiskais un privātais patēriņš, kā pieaugumu ir veicinājusi vidējās algas palielināšanās un pirktspējas uzlabošanās. Publiskā sektora Eiropas fondu investīcijas, īpaši tās, kuras finansētas no Atveseļošanās un noturības mehānisma fondiem, saglabāsies stabilas, savukārt privāto investīciju aktivitāte saglabāsies ierobežota, ko ierobežo paaugstināta nenoteiktība reģionā un vājais kreditēšanas pieaugums. Aģentūra prognozē, ka eksporta rādītāji 2024.gadā uzlabosies, jo pieaugs ārējais pieprasījums no galvenajiem tirdzniecības partneriem, kā rezultātā aģentūra prognozē ekonomikas izaugsmi 2.8% 2025. un 2026.gadā.

Fitch Ratings iepriekšējo Latvijas kredītreitinga novērtējumu publicēja 2024.gada 12.janvārī, kad reitings tika apstiprināts "A-" līmenī un kredītreitinga nākotnes novērtējums tika apstiprināts pozitīvs.

Pilna publikācija ir pieejama Fitch Ratings vietnē (https://www.fitchratings.com/)